Хрестовоздвиженський кафедральний собор в м. Ужгород

Хрестовоздвиженський кафедральний собор в м. Ужгород

Хресто-воздвиженський кафедральний собор – найголовніший діючий християнський собор міста Ужгорода.

У 1646 році завершилося його спорудження, він був збудований як єзуїтський монастир. А кошти на будівництво видав міський голова граф Янош Другет.

Оскільки орден єзуїтів був закритий 1773 року, то будівля перейшла до греко-католицької єпархії.

У 1779 році монастир було перебудовано за східним обрядом. Поруч споруджено єпископську резиденцію та єзуїтську колегію.

У 1858 році єпископ В. Попович оновив інтер’єру собору – іконостас став бароковим, розписано стіни, додано арабески з мармуру.

В кінці ХІХ ст. зодчий Лука Фабрі реставрував собор у неокласичному стилі, поєднавши його з бароковими тенденціями. Саме він прилаштував до фасаду портик з чотирма коринфськими колонами.

1878 року було встановлено годинник на одній з веж. В такому зовнішньому вигляді пам’ятка збереглася і сьогодні: дві вежі по три яруси кожна, дзвін «Іван» (вага – 1 т), безіменний дзвін вагою 3 т, портик та сходи з мармуру.

Собор з часу свого заснування слугував місцем поховання для єпископів аж до  1947 року. В ході досліджень у підвалах собору знайшли навіть рештки блаженного Теодора, які вважались втраченими. Останнім був похований єпископ Теодор Ромжі – жертва радянської репресивної політики.

Радянська влада перетворила приміщення собору на бібліотеку.

У 1991 році собор повернуто греко-католицькій релігійній громаді. При ньому планується створити музей, а для незрячих туристів вже є макет храму.

Адреса: вул. Капітульна, 9З

Час роботи: 7.30 – 18.30

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook