ТОП-10 мальовничих куточків Ужгорода

ТОП-10 мальовничих куточків Ужгорода

Ужгород – адміністративне місто-центр в Закарпатській області. Розташоване на березі  ріки Уж, від якої й походить його назва. Це справжнє західне прикордоння України – містом проходить українсько-словацька межа.


Ужгородський замок

Стіни Ужгородського замку1) Давайте відвідаємо першим Ужгородський замок як історичне серце міста, навколо якого століттями вирувало життя. Він був збудований на межі X і XI століття на угорських етнічних землях. Перше бойове хрещення він прийняв 1086 року, кочові половці тоді так і не взяли фортецю виснажливою облогою. Протягом століть замком володіли князі Другети – італійці за походженням. Зараз для туристів він цікавий легендами про привидів, Закарпатським краєзнавчим музеєм, гарним рестораном та дегустаціями вин.


Горянська ротонда св. Анни

Ужгород, Горянська ротонда Св. Анни ХІІ-ХІІІ ст.2) Горянська ротонда св. Анни в Ужгороді належить до числа найстарших архітектурних пам’яток України. Вік цієї споруди досі викликає питання та сумніви. Горянська церва Св. Анни являє собою шестикутну будову, що має шість ніш, троє вікон. Храмів такої рідкісної шестикутної форми в світі одиниці. Тому їх вважають здатними очищати людину від демонів та доторкнутися до Бога. Адже гектограм (шестикутник) є сакральним символом вавилонян, давніх християн та іудеїв.

Інтер’єр ротонди розписаний у  ХІІІ ст. в стилі італійської проторенесансної школи архітектора Джотто. Вони дивують своєю реалістичністю. Виконані в техніці «мокрої» штукатурки – свіжа поверхня всмоктувала в себе фарбу майже на 10 см. вглиб. У ХV ст. до ротонди прибудували прямокутний неф в готичному стилі. У ХVІІІ ст. над ним спорудили вежу. А в 1912 р. над фасадом надбудували дерев’яну дзвіницю та провели реставраційні роботи.

Нині ротонда передана Мукачівській греко-католицькій єпархії. Тут проводяться регулярні католицькі богослужіння.


Хресто-воздвиженський кафедральний собор

Ужгородський Хрестовоздвиженський кафедральний греко-католицький собор3) Хресто-воздвиженський кафедральний собор – найголовніший діючий християнський собор міста Ужгорода. У 1646 році завершилося його спорудження, він був збудований як єзуїтський монастир. А кошти на будівництво видав міський голова граф Янош Другет. У 1779 році монастир було перебудовано за східним релігійним обрядом. Поруч споруджено єпископську резиденцію та єзуїтську колегію. В кінці ХІХ ст. зодчий Лука Фабрі реставрував собор у неокласичному стилі, поєднавши його з бароковими тенденціями. Саме він прилаштував до фасаду портик з чотирма коринфськими колонами. Радянська влада перетворила приміщення собору на бібліотеку. У 1991 році собор повернуто греко-католицькій релігійній громаді.


Закарпатський музей народної архітектури і побуту

Закарпатський музей народної архітектури і побуту4) Закарпатський музей народної архітектури і побуту. На Замковій горі в стародавньому Ужгороді на площі більше 5 га розкинувся один з найперших в Україні музей народної архітектури та побуту Закарпаття. Він був заснований 1970 року на території, що й нині має назву «Відьмина яма». В Середньовіччя тут спалювали жінок, звинувачених у чаклунстві. І досі ходять легенди, що опівночі сюди повертаються загублені душі. Місцеві називають музей просто «Село».

Експозиція скансену нараховує 12 хат, гражду, водяний млин, кузню, корчму, каплицю, ступу-сукновальню, школу, церкву, дзвіницю, загалом – більше 14 тис. експонатів. Відвідувачі можуть побачити типові житла закарпатців-долинян та горян, тут також представлені типова народна угорська та румунська архітектура.


Ужгородська синагога

Ужгородська синагога. Сучасний вигляд5) Ужгородська синагога належить общині іудеїв-ортодоксів. Вона була відкрита 1904 року. Архітектурний ансамбль синагоги поєднав романтичний, візантійський та мавританський стилі. Проте перша синагога в Ужгороді була збудована ще 1794 року, та вона згоріла на початку ХХ ст.

Ввечері 27 липня 1904 року в синагогу урочисто було внесено священні книги – Тори – та відбулось перше богослужіння.

В 1940-і рр. щасливе існування синагоги завершилось, угорські війська перетворили її на конюшню, її підмивали ґрунтові води, стіни потріскались. В 1944 р. єврейської громади в Ужгороді майже не залишилось. Тож в приміщенні синагоги була відкрита філармонія, а єврейська символіка стерта зі стін. В 1974 році до філармонії добудували ще один корпус.


Сакура: нетривка краса

Цвітіння сакури в Ужгороді6) В  квітні в місті Ужгороді панує справжнє свято, адже тут починає цвісти екзотична для українського мешканця японська вишня – сакура. Це дерево росте лише в Японії, декількох штатах США та в Закарпатті. Щороку, щоб подивитись на це, приїжджають тисячі туристів.

Найпишніше цвітіння на алеї вздовж річки Уж, на Православній та Київській набережній. Проте краса ця нетривала – 2 – 3 тижні. Міська влада Ужгорода офіційно визнаними днями цвітіння сакури вважає період від 25 квітня до травневих свят.


Липова алея

Найдовша в Європі липова алея, м. Ужгород7) Липова алея в Ужгороді займає п’яте місце в рейтингу семи чудес Закарпаття. Вона має статус пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення. Розташована вона на набережній річки Уж, займає площу 1 га, протяжність – 2,2 км. Славетна тим, що найдовша в Європі. Липи посаджені 1928 року чеськими ботаніками. Їх тут близько трьохсот. А поруч з липами ще дві дендрологічні пам’ятки – «Партерний сквер» та «Ясен Масарика». Алея стала улюбленим місцем для прогулянок мешканців міста. Липи різних сортів квітнуть майже цілий місяць.


Ужгородський ботанічний сад

Ужгородський ботанічний сад8) Ужгородський ботанічний сад був створений незадовго після включення Закарпаття до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки, 28 листопада 1945 р. До цього тут знаходились два фруктові й горіхові сади, де росли горіхи, яблуні, груші, алича, ожина та ін.

Ботанічний сад розташувався на трьох терасах. В 1940-х роках в ньому висадили нові культури – клен цукровий, бамбук, каштан їстівний, тополю бальзамічна, вербу вавилонську, софору японську, сакуру білу та інші. Всього та росте 3 900 видів рослин, і 1 100 тепличних екземплярів (банан, мімоза, евкаліпт, пальми, кактуси). Місцеву флору представлено ендемічними бузком угорським та волошкою карпатською. Приїжджаючи в Ужгород,обов’язково відвідайте ботанічний сад – унікальну пам’ятку садово-паркового мистецтва, красиву навесні, коли все зацвітає, восени серед жовтизни листя, влітку можна відпочити серед буйства зелені.


Ужгородський пішохідний міст

Ужгородський пішохідний міст9) Ужгородський пішохідний міст – улюблене місце для прогулянок місцевих жителів та приїжджих туристів. Така вже склалась традиція, що майже в кожному місті є свій міст бажань, де думають про найдорожче, де зустрічаються закохані, вішають замки для того, щоб завжди бути разом. В 1896 – 1897 роках з’явилась перша металева мостова конструкція, по якій пересувались пішоходи та вантажі. З 1921 року по ньому став ходити перший автобус. Той міст нагадував залізничний. В повоєнні роки міст став таким, як зараз. Він став обростати традиціями. На ньому вішають замки закохані, що символізує незламну вічну любов. З пішохідного моста відкривається чудовий вигляд на місто, на обидва береги річки та найдовшу в Європі липову алею.


Радванський кар’єр

Ужгород. Радванський базальтовий кар'єр10) Наостанок Ужгород відомий ще однією цікавою природною пам’яткою – давнім геологічним утворенням в нині затопленому Радванському кар’єрі на східній околиці міста. Цей вулканічний купол утворився більше 6 млн. років тому. Базальтові стовпи нависають над озером, створюючи чудовий краєвид. На цьому блакитному озері люблять відпочивати туристи та ужгородці.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook