Ужгородська синагога

Ужгородська синагога

Ужгородська синагога належить общині іудеїв-ортодоксів. Вона була відкрита 1904 року.

Будівлю спроектували архітектори Д. Папп та Ф. Саболч.

Архітектурний ансамбль синагоги поєднав романтичний, візантійський та мавританський стилі.

Проте перша синагога в Ужгороді була збудована ще 1794 року, та вона згоріла на початку ХХ ст. Кошторис нової синагоги склав 200 000 крон. В ній передбачалось обладнати центральне опалення, електричне освітлення, водопостачання, каналізацію. Це була перша залізобетонна споруда в Ужгороді. Кошти на будівництво жертвували єврейські меценати та єврейська громада. Саме будівництво велося як і на гроші багатих євреїв-меценатів, так і на кошти всієї громади. В споруді мало вміщатись 900 чоловік.

Ввечері 27 липня 1904 року в синагогу урочисто було внесено священні книги – Тори – та відбулось перше богослужіння.

В 1940-і рр. щасливе існування синагоги завершилось, угорські війська перетворили її на конюшню, її підмивали ґрунтові води, стіни потріскались. В 1944 р. єврейської громади в Ужгороді майже не залишилось. Тож в приміщенні синагоги була відкрита філармонія, а єврейська символіка стерта зі стін. В 1974 році до філармонії добудували ще один корпус.

Сама будівля збудована в неомавританському стилі на цокольному підвищенні з рожевого мармуру, облицьована червоною плиткою та цеглою. Раніше її центральним елементом був балкон із зображеною на ньому зіркою Давида. На даху пишність будівлі підкреслювали декоративні вежі, східні орнаменти, символічні скрижалі Заповіту.

Радянська влада все це кардинально змінила – прибрала символіку, змінила дах, зняла башти, встановила власний символ – п’ятиконечну зірку. Всередині було обладнано вестибюль та концертний зал на другому поверсі. А нині найславетнішим у будівлі є орган – на 2250 труб, привезений з Прибалтики.

Проте в 1990 році синагогу від реставрували, проте й зараз вона служить концертним залом Ужгорода. А єврейська громада Ужгорода намагається повернути культову споруду.

Адреса: м. Ужгород, пл. Театральна, 10

Координати: 48°37′21″ пн. ш. 22°18′03″ сх. д.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook