Ужгород – адміністративне місто-центр в Закарпатській області. Розташоване на березі ріки Уж, від якої й походить його назва. Це справжнє західне прикордоння України – місто проходить українсько-словацька межа.
Крім сакури та вина місто цікаве для туристів чудово збереженим замок, музеєм на його території, скансен поруч, костелем Святого Юрія, Хресто-Воздвиженським собором і синагогою.
Поки що ж давайте відвідаємо саме замок як історичне серце міста, навколо якого століттями вирувало життя. Він був збудований на межі X і XI століття на угорських етнічних землях. Перше бойове хрещення він прийняв 1086 року, кочові половці тоді так і не взяли фортецю виснажливою облогою.
1312 року Ужгородський замок перейшов у власність італійського роду Другетів, що допомогли угорському королю Карлу придушити повстання. Вони відбудували стіни, оборонні бастіони, викопали рів. За легендою в стіну замку була живцем замурована за зраду дочка князів Другетів. І досі вона в образі привида Білої Діви бродить замком.
Таким він зберігся й донині. Товщина стін сягає 3 метрів, зовнішня стіна замку теж мала свою оборонну лінію, як і внутрішня цитадель. Всередині фортеці розташовувався двір з арками.
Після реставрації італійцями замок не взяли штурмом жодного разу. Востаннє бої тут точилися в 1703 – 1704 роках, коли фортеця належала Ференцу ІІ Ракоці. В той час тут тривала визвольна боротьба угорського народу на чолі з Іваном Бецом. Правонаступник замку Микола Берчені перетворив фортецю на розкішну світську резиденцію.
Після 1775 року, коли територія Польщі відійшла до Російської імперії, австрійська імператриця Марія-Терезія передала Ужгородський замок до складу Мукачівської греко-католицької єпархії. Тут було влаштовано гімназію.
Нині в ньому відкрито краєзнавчий музей. У його дворі 36-метровий колодязь, дві скульптури XIX ст. – «Геракл, що вбиває Лернейську гідру» та «Відпочиваючий Гермес». В підземеллі експозиція знарядь катування. Працює ресторан «Ужгородський замок» та дегустаційний зал закарпатських вин.
На подвір’ї замку привертає увагу скульптура птаха – Турул – це персоніфікований сокол, що для угорців уособлював мужність і відвагу. За легендою саме сокіл приніс меч Ференцу Ракоці під час бою, тому австрійці й перемогли. Як тут не згадати птаха-фенікса, що носив меч для Гаррі Поттера?!
Координати: 48°37’17”N, 22°18’23”E
Адреса: м. Ужгород, вул. Капітульна, 33
Час роботи музею: 10.00 – 17.00, вих. – Пн.
Залишити коментар