Верецький перевал (Середньоверецький, Ворітський, Руські Ворота) —це перевал в Українських Карпатах через Вододільний хребет. Він знаходиться на межі Закарпатської (Воловецький район) і Львівської (Сколівський район) областей, на вододілі річки Стрий та Латориця.
За свідченням історичних джерел саме через цей перевал у 895 році фіно-угорські племена перейшли Карпати та стали жити в Паннонії (нині – Тисо-Дунайська низовина).
У 1896 році на перевалі збудували монумент на честь отримання Угорщиною незалежності від Австро-Угорської імперії – сім блоків, викладених у вигляді арки, які символізують об’єднані угорські племена.
1939 року на перевалі розстріляли українських січових стрільців, захисників Карпатської України. Проте в радянський час тут встановили пам’ятний знак українським партизанам.
Висота перевалу – 841 м. Південний схил крутіший, ніж північний. До того часу, як побудували об’їзну дорогу, Верецький перевал був найважливішим у Карпатах. Сьогодні цей шлях використовують лише найближчі жителі сіл Жупани, Климець, Верб’яж, Завадка.
З Верецького перевалу відкривається гарний краєвид на гірські хребти та урбаністичну деталь – нафтопровід «Дружба».
Координати: 48°49’7”N, 23°9’52”E
Залишити коментар