Закарпатський музей народної архітектури і побуту в Ужгороді

Закарпатський музей народної архітектури і побуту в Ужгороді

На Замковій горі в стародавньому Ужгороді на площі більше 5 га розкинувся один з найперших в Україні музей народної архітектури та побуту Закарпаття. Він був заснований 1970 року на території, що й нині має назву «Відьмина яма». В Середньовіччя тут спалювали жінок, звинувачених у чаклунстві. І досі ходять легенди, що опівночі сюди повертаються загублені душі. Місцеві називають музей просто «Село».

Експозиція скансену нараховує 12 хат, гражду, водяний млин, кузню, корчму, каплицю, ступу-сукновальню, школу, церкву, дзвіницю, загалом – більше 14 тис. експонатів. Відвідувачі можуть побачити типові житла закарпатців-долинян та горян, тут також представлені типова народна угорська та румунська архітектура.

Давайте розглянемо найцікавіші експонати!

  • Хата із села Оріховиця (Ужгородський район) (18 ст.) Вона трикамерного планування (кімната – сіни – комора), стіни зроблені з дерев’яних плах, підлога глиняна, дах вкритий жупами (снопами). Хата привезена до музею 1969 року.
  • В музеї поряд з хатою є колодязь та журавель.
  • Хата із села Ракошино (Мукачівський район), датується 1869 роком.  Також  трикамерна на фундаменті з каменю,  вздовж фасаду має галереєю, стіни дерев’яні, обмазані глиною з обох боків, долівка глиняна, дах вкритий смерековим гонтом (шинглами).
  • Кіш (хлів) з села Руське Мукачівського району 1886 року.
  • Румунська хата з села Бедевля (Тячівський район) 1888 року побудови – трикамерна, зрубна, на кам’яному фундаменті з напівзакритою галереєю вздовж фасаду, дах чотирисхилий покритий дранкою. Поруч оборіг – в ньому зберігали сіно й солому.
  • Угорська хата із села Вишкове (Хустський район), 1879 року.
  • Гуцульська гражда із села Лазещина Рахівського району.
  • Цікавим експонатом є церква святого Архангела Михаїла із села Шелестово (Мукачівський району), 1777 року. Вона визнана найвидатнішим зразком народної архітектури Закарпаття. Перенесена в музей 1974 року. Її іконостас поєднує шатровий стиль з бароко. А висота її 22 м.

Адреса музею: м. Ужгород, вул. Капітульна, 33-а

Розпорядок роботи: щодня, крім вівторка.

Влітку: 10.00 – 18.00 (каса), музей –  до 20.00

Взимку: 9.00 – 17.00

Координати: 48°37′15″ пн. ш. 22°18′21″ сх. д.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook