Замок Шенборн (Палац Шенборнів)

Замок Шенборн (Палац Шенборнів)

Замок Шенборн – один з наймальовничіших палаців України. Він знаходиться у с. Карпати Чинадієвської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області, в урочищі Берегвар. Побудував цей розкішний палац на місці дерев’яного мисливського замку місцевий аристократ, граф Ервін-Фрідріх Шенборн-Бухгайм в 1890-1895 рр. Замок-палац використовувався як резиденція та мисливський будинок графів Шенборнів.  Він був гарно відомій знаті багатьох європейських країн як гарне місце відпочинку та для полювання. Цікаво, що урочище Берегвар, як і багато інших земель навколо Мукачева належали сімейству Шенборн ще з 1728 р., коли імператор Карл VІ подарував їх австрійському архієпископу Лотарю Францу  Шенборну. З приходом радянської влади на Закарпатті в 1945 р. маєтки та землі Шенборнів були націоналізовані, а їхній замок-палац став санаторієм «Карпати». При цьому меблі та багато цінних речей були передані Ужгородському краєзнавчому музею.

Граф Ервін-Фрідріх Шенборн-Бухгайм
image-2592

Граф Ервін-Фрідріх Шенборн-Бухгайм

Сам Палац Шенборнів, що чудово зберігся, є гарним взірцем еклектичної архітектури, що поєднує елементи неоготики та неоренесансну. Він відзначається оригінальністю свого проекту, що пов’язаний з календарем: палац має 365 вікон, що відповідає кількості днів у році, 52 кімнати – це кількість тижнів у році, 12 входів – кількість місяців у році. Цей шедевр архітектури рясніє барельєфами, кольоровими вітражами, яскравою черепицею, геральдичною ліпниною, флюгерами та численними башточками. Годинникова башта  замку, яка і досі діє, зберегла герб Шенборнів (лев з короною).

Герб Шенборнів - володарів замку
image-2593

Герб Шенборнів – володарів замку

Навколо палацу гарний «англійський» парк (сад-дендрарій) з площею в 19 га, що був утворений того ж року, що і замок. Парк має природний ландшафт та декоративне озеро по середині. Окрасою його є висаджені види  «екзотичних» дерев та чагарників: бук пурпуролистий, гортензія, дойція, канадська ялина, катальпа, італійська глиниця, , сакура, самшит, сосна Веймута тощо. Цікаво також подивитися на парковий ставок, що за задумом його творців, умовно відтворює карту Австро-Угорської імперії. Крім цього в парку є пам’ятний знак ( на угорській мові) та дві скульптурні композиції – «Ведмедиця з ведмежатком» та «олень». Краса цього місця приваблювала багатьох людей. Свого часу відомий нацист Герман Герінг, так був захоплений цим місцем, що намагався його купити в уряді прем’єр-міністра Карпатської України Августина Волошина.

Для туристів та подорожуючих

З 1946 р. і по сей день тут розташований клінічний санаторій «Карпати» (нині входить до ЗАТ «Укрпрофздоровниця»), в якому лікують серцево-судинні захворювання. Будівля палацу – це один з його корпусів. Це прекрасне місце для рекреаційного відпочинку у всіх відношеннях. Тут же можна напитися з «джерела Краси» та бювета мінеральної води «Поляна Купель». Недаром тут відпочивав в середині ХХ ст. знаменитий американський художник Рокуел Кент, якому дуже сподобалась навколишня місцевість. Прогулянка парком та естетичне задоволення від огляду замку принесе масу задоволення відвідачам. Палац Шенборнів отримав багато схвальних відгуків від тих, хто побачили ці красоти. Хоча декому внутрішній вид замку не сподобався(все ж не забуваймо, що тут санаторій),  але загалом картина досить приваблива.

Дорога. Замок Шенборн розташований на околиці Чинадієво, в 10 км від Мукачева. Неподалік санаторію, внизу дороги,  розташована залізнична станція «Санаторій Карпати», що виконана в тому ж стилі, що і палац.

 

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook