Обитічна Коса (Коса Обіточна)

Обитічна Коса (Коса Обіточна)

Обитічна коса – одне зі 100 чудес природи України, невеликий півострів в Азовському морі, що розташований в Приморському районі Запорізької області, поблизу м. Приморськ.  Це мальовниче місце, яке складається кварцових пісковиків та ракушняка та покрите травою, з 1980 р. має статус ландшафтного заказника ( назва «Коса Обіточна») з площею в 8863 га. Крім цього, ця піщана коса разом з прилеглою затокою (Обітічна затока) охороняється на міжнародному рівні, оскільки входить до водойм категорії «А» Рамсарської конвенції.

Обитічна коса є однією з найдовших піщаних кіс на Азовському морі з протяжністю – бл.30 км. Вона на 32 км простягається у море між Обитічною та Бердянською затоками. Недалеко від коси розташована р.Обітічна, яка падає у море та Обітічний лиман, відомий лікувальними властивостями своїх грязей. Місцевість характеризується дюнним рельєфом та невеликими солоними озерцями, що розташовані у центрі коси. Східний берег коси – прямолінійний, тоді як західний – поділений на мілкі та вузькі затоки. В західній стороні середини коси є маленькі острівці. Під час штормів деякі відмілини коси затоплюються і виникають у вузьких місцях тимчасові протоки, довжина яких може досягати 8 м.

Заказник «Коса Обіточна» охороняє не тільки ландшафт, а й унікальну місцеву флору та фауну. Рослинний світ налічує 558 видів: 16 ендеміків, 60 видів рідкісних рослин, 6 рідкісних угрупувань, занесених до Зеленої книги України, 6 типів рослинних комплексів  та ін.

Серед ендеміків виділяються волошка одеська, люцерна Котова, ситник Фоміна та ін. На підвищеннях на сході коси переважає піщана степова рослинність, а на занижених ділянках заходу – галофітна та лучна рослинність. Тут присутні штучні лісові насадження дерев та чагарників: в’яз гладкий, маслинка вузьколиста, робінія звичайна, сосна кримська, тамарикс стрункий тощо. Штучні  насадження мають захисну функцію і займають площу в 200 га.

Цікавою є фауна Обитічної коси:  99 видів птахів, 53 риб, 34 ссавців, 5 плазунів, 2 земноводних.

Острівці Обитічної коси – щорічні місця гніздування птахів, 12-19 тисяч їх пар на рік. А в період їх міграції тут буває близько 60 тисяч птахів. Серед видів пернатих – 17 , занесені до Червоної книги України.  Баклани, чаплі, чайки – всі вони мешкають тут. Зустрічається дуже рідкісний вид – крячок рябодзьобий.

Серед плазунів занесеною до Червоної книги України є гадюка степова. Води вздовж узбережжя є районами масового нересту морських риб.

Для туристів та подорожуючих

Обитічна Коса використовується як головний пляж Приморська. Поблизу неї знаходяться різноманітні бази відпочинку, дитячі оздоровчі табори, пансіонати, невеликі готелі, авто-кемпінг тощо. Сам же Приморськ – курортне місто з гарним кліматом, до якого потрібно завітати.

Коса разом з Обитічною затокою, де присутня унікальна природа – гарне місце для рекреаційного відпочинку.

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook