Острів Байди (Мала Хортиця)

Острів Байди (Мала Хортиця)

Справжній “молодший брат” Хортиці – острів Байди, або Мала Хортиця, розташований на Старому Дніпрі навпроти урочища “Вирва”.

Малою Хортицею в різний час називали відразу декілька острівних ділянок на Дніпрі. Це – і урочище Степок, яке розташовувалося вище за течією, і під час паводків перетворювалося на острів (зараз ця місцевість затоплена, і тільки її вершина видна вище ДніпроГЕСа і називається островом Леніна).

Називали Малою Хортицею і урочище “Свиняча Голова”, яке також під час паводків ставало островом, відділяючись другим руслом Старого Дніпра від основної ділянки суші правого берега. Після сильної повені в 1845 році це русло розширилося, в нім буквально змило ліс і будинки, і німці-меноніти, що проживали тут, насипали дві греблі, щоб цього не повторилося. Зараз там знаходиться запорізький гранітний кар’єр.

Третя версія говорить на користь того, що Мала Хортиця – це острів Байди, розташований навпроти урочища Вирва на правому березі і трохи нижче (південніше) за балку Каракайки на Хортиці. Зараз ця версія – найбільш популярна, і зовсім не даремно цей острів називають “молодшим братом” Хортиці.

Цей невеликий острів, що має 570 метрів в довжину і близько 160 метрів завширшки, не лише досить точно повторює форму і контури Хортиці – тут повторюється навіть послідовність дотримання ландшафтних зон!

Також, як на Хортиці, північна частина острова є скелястою піднесеністю, на південь скелі острова Байди також знижуються, йдучи під денну поверхню в південній частині. Також, як і на Хортиці, центральна частина острова Байди покрита степом, а південна частина – це знижений плавневий ліс. Така неймовірна схожість дає усі підстави називати цей острів “Малою Хортицею”.

Це місце цікаво не лише своєю природою і схожістю з Хортицею – це ще й скарбниця історії. У північній частині острова навіть зараз добре видно рови і вали – це залишки укріплень часів російсько-турецької війни 1735-1739 років, що захищали Запорізьку верф. Нижче за ці укріплення археологам вдалося виявити залишки містечка з фортецею, побудованого Дмитром Вишневецким (Байдою) в середині XVI століття. Це містечко вважається першою в історії Запорізькою Січчю.

А глибше знаходяться ще п’ять міст, один під іншим! Третій шар – залишки фортеці перших віків нашої ери, четвертий – фортеця белозерской культури (XII – X вв. до н.е.), п’ятий шар – фортеця сабатиновської культури (XIV – XII вв. до н.е.), шостий, – фортеця складної кам’яної архітектури площею близько 2.2 гектара, створеної представниками катакомбної культури ще в XX і XVIII – XVII віках до нашої ери!

Є і сьомий шар, найдревніший з усіх, – це енеолітичне селище типу Середній Стіг.

Ще на картах XVIII століття острів Байди мав розміри втричі більше нинішніх. Серія повеней і паводків змила водою частину острова. Особливо постраждала південна частина, що не має захисної стіни із скель. До речі, висота скель в північній частині острова досягає 14 метрів!

Інформація для туристів та подорожуючих:

 

Зараз на острові розташовується база відпочинку “Бригантина” комбінату “Запоріжсталь”, північна частина острова є степом, в південній частині росте досить густий тінистий ліс, є виходи до води і невеликі піщані пляжі. Між південною частиною острова і правим берегом протока має невелику глибину і ширину, що дозволяє досить легко перепливати на острів з правого берега. Іноді, в особливо посушливий період, коли рівень води в Дніпрі істотно знижується, тут можна навіть перейти на острів убрід.

Археологічний комплекс “Острів Байда” занесений до переліку пам’яток національного значення Запорізької області. Охоронний номер 08001-Н

 

 

 

Поділитись

Схожі записи

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook