Таємниці парку барона де Шодуара в Житомирі

Таємниці парку барона де Шодуара в Житомирі

Безперечно загальновизнане місце для прогулянок в Житомирі – парк ім. Юрія Гагаріна. Проте небагато хто знає про його історію. Адже він заснований бароном де Шодуаром.

Радянська влада всіляко замовчувала факт причетності «ворожого буржуазного елементу» до історії міста. А тіло останнього з роду Шодуарів солдати Червоної армії викинули з сімейної гробниці. А на його місце поклали 1919 року солдата Василя Боженка, якому поставили пам’ятну стеллу в Житомирі.

Барон Іван Максимільянович Шодуар – поміщик у Волинській губернії, хімік та художник, голова Російського товариства захисту тварин. Його предки отримали титул від баварського короля, а їхній родовий маєток розташовувався у с. Івниця (нині в Андрушівському районі Житомирської обл.)

На його кошти у 1903 році в Житомирі збудовано чотириповерховий будинок, в якому пізніше був розміщений краєзнавчий музей. Палац зруйнований в роки Другої світової війни. Разом з ним було знищено чудову бібліотеку, колекцію монет, картинну галерею. Поруч з будинком розкинувся парк з екзотичними рослинами та мармуровими скульптурами. Власне зараз це і є парк імені Ю.О. Гагаріна.

Його старовинний опис нині зберігається в 163 фонді Державного архіву Житомирської області, який дає нам інформацію і про майно поміщика де-Шодуара. Парк спорудили у бароковому стилю, в ньому зібрано чудові екзотичні рослини з Індії, Північної Америки, Азії, в тому числі й рідкісне дерево гінкго. Цей родич ялин та сосни росте на планеті вже 350 млн. років. За його серцеподібні листочки має назву «деревом кохання».

Після революцій та воєн парк барона де-Шодуара втратив свій автентичний вигляд. Проте дещо-таки залишилось – оглядові майданчики, арка на вході, сходи, що ведуть до Тетерева, статуя з бронзи богині Артеміди. На ній все ще є сліди від куль.

І звісно ж, є легенда про закопані тут скарби барона. А в 1999 році несподівано в парку відкрилось провалля – це були підвальні поверхи маєтку Шодуара, які зрівняли з землею радянські війська 1943 року.

Сподіваємось в майбутньому хтось розкриє ці таємниці!

Адреса: м. Житомир, вул. Старий Бульвар, 34

Координати: 50°14’40.7”N, 28°39’49.64”E

Поділитись

Схожі записи

2 коментарі

  1. Галина

    Лют 23, 2016 в14:09

    Дуже, радiю, що нарештi справедливiсть i вшануеться память людини та добрих вчинкив. Невже у нас почнуть шанувати iсторiю та память. Дякувати Богу , що дав людям на розум!!!!

    Відповісти

  2. Нина

    Лип 1, 2018 в23:22

    Очень скудная информация и нужная.

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook