Дуб звичайний як лікарська рослина

Дуб звичайний як лікарська рослина

Ботанічна характеристика.

Це велике дерево належить до сімейства букових. Воно сягає у висоту 40-50 м, а його крона відзначається міцністю. Коріння дуба  – дуже могутнє, інколи має округлість до 100 м в діаметрі.

Кора молодих дерев и пагонів гладка, бура, згодом стає  сірою, сріблястою. Кора старих дубів з глибокими тріщинами має товщину до 10 см. Листя – продовгувате яйцевидне, перістолопасне, а квітки – одностатеві, однодомні. Чоловічі квітки в довгих звисаючих сережках, жіночі – сидячі. Плід яйцевидної форми, буро-жовтий жолудь, 1,5 -3 см завдовжки. На 1/3 жолудь оточений чашоподібною, лускатою плюскою.

Дуб любить тепло, мало вимогливий до вологи, але не переносить надлишку її. Росте повільно: у молодому віці схильний до заморозків, страждає від сильних вітрів, яскравого сонця, але пізніше виростає в могутнє дерево.

Росте в широколистяних змішаних лісах і дібровах, використовується в полезахисних лісонасадженнях, для озеленення міст і селищ.

Цвіте у квітні-травні, плодоносить у вересні-жовтні.

Поширений в середній і південній смузі Євразії на Кавказі. В Україні поширений практично у всіх регіонах.

Крім дуба звичайного, для медичного використання дозволена також кора дуба скельного.

Збір лікарської сировини, використовувані частини.

Кору дуба заготовляють переважно на Україні, а також в Білорусії та деяких регіонах Росії (Башкирії і Татарстан). Збирають її навесні під час сокоруху (до розпускання листя) з молодих гілок і стовбурів до 10 см в діаметрі. На гілках роблять глибокі кільцеві надрізи ножем на відстані 30 см, потім після поздовжніх надрізів знімають трубчасті ділянки кори. Сушать під навісом або в закритому, захищеному від дощу, добре провітреному приміщенні. У гарну погоду сушать на сонці.

Готова сировина являє собою висушені трубчасті шматки кори з блискучою, гладкою або злегка зморшкуватою поверхнею, зовні світло-бурого або світло-сірого, всередині жовтувато-бурого або червонувато-бурого кольору, без запаху, з сильно терпким смаком. Передбачається вміст вологи – не більше 15%, потемнілій кори – не більше 5%, старої кори – не більше 5%, кори подрібненої довжиною менше 3 см – не більше 3%, органічної домішки – не більше 1%, мінеральної – не більше 1%. Пакують сировину в тюки. Термін придатності сировини 5 років.

Хімічний склад.

Кора  містить 10-20 % дубильних речовин – похідних галової і елагової кислот; 13-14% пентозанів; до 6% пектинових речовин; кверцетин і цукор. Жолуді містять до 40 % крохмалю; 5-8 дубильних речовин; білки, цукор, до 5 % жирної олії. У листах знайдені дубильні, фарбувальні речовини, флавоноїди, кверцитрин і кверцетин, а також пентозани.

Гали (кульки на листі дуба, пов’язані з паразитуванням дрібного комахи – галіції горіхотворки) містять велику кількість дубильних речовин.

У всіх частинах дуба є речовини фітонцидні, дезінфікуючого характеру.

Фармакологічні властивості.

Відвари кори дуба мають в’язкими, денатуруючими білки властивостями, що забезпечує протизапальну дію при зовнішньому і внутрішньому застосуванні.

При експериментальних дослідженнях дії відварів кори дуба, введених в шлунок, виявлено посилення моторики шлунка, зменшення соковиділення, зниження ферментативної активності і кислотності шлункового вмісту, уповільнення всмоктування слизовою оболонкою шлунка.

Всі частини рослини надають дезінфікуючу дію.

Галова кислота і її похідні володіють широкою фармакологічною активністю, аналогічною дії біофлавоноїдів: ущільнюють судинно-тканинні мембрани, підвищують їх міцність і знижують проникність, володіють протипроменевою і антигеморагічною властивістю.

Протимікробна і протипротозойна дія пов’язана як з похідними галової кислоти, так і з наявністю катехінів.

Водний відвар жолудів дуба, очищених від шкірки, і настоянка 1: 5 і 1:10 на спирті (з віддаленим спиртом) у кролів з алоксановим діабет знижують вміст цукру в крові, збільшують кількість глікогену в печінці і в серцевому м’язі.

 Застосування.

Відвари кори дуба (1:10) застосовують при гострих і хронічних запальних захворюваннях порожнини рота у вигляді полоскань, аплікацій на яснах при стоматитах, гінгівітах і т.д.

Як протиотруту при отруєннях солями важких металів, алкалоїдами, грибами, блекотою, дурманом, при харчових токсикоінфекціях та інших отруєннях застосовують 20% відвар кори дуба для повторних промивань шлунка.

При опіках і відмороженнях також використовують 20% відвар кори дуба у вигляді аплікацій салфеток, змочених холодним відваром, на уражені місця в першу добу. При захворюваннях шкіри, що супроводжуються мокненням, при дитячих діатезах відвар кори дуба застосовують у вигляді загальних місцевих ванн, обмивань, аплікацій; при пітливості стоп рекомендують місцеві ванночки з 10% відвару кори дуба або відвару кори дуба навпіл з відваром шавлії. При гінекологічних захворюваннях (кольпіти, вулвовагініти, опущення стінок піхви, випадання піхви і матки, ерозії шийки матки і стінок піхви) призначають спринцювання 10% відваром.

Рідше кору дуба використовують при гастроентероколітах, дизентерії, невеликих шлунково-кишкових кровотечах (всередину 10% відвар), при проктитах, парапроктитах, тріщинах заднього проходу, геморої, випаданні прямої кишки (лікувальні клізми, обмивання, аплікації, сидячі ванни).

Відвари кори дуба готують у співвідношенні 1:10. Кору подрібнюють до величини часток не більш 3 мм, поміщають в емальований посуд, заливають гарячою кип’яченою водою, закривають кришкою, нагрівають на киплячій водяній бані при частому помішуванні протягом 30 хвилин, охолоджують 10 хвилин, проціджують, віджимають. Об’єм отриманого відвару доливають кип’яченою водою до 200 мл.

Поділитись

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пошук

Оголошення

Шукаємо авторів

Шукаємо авторів

Ми на Facebook